Arkeologikonsult - Arkeologiska undersökningar - Sveriges äldsta arkeologiföretag

Hem Projektarkiv Hjulsta Upplev Hjulsta virtuellt
Upplev Hjulsta virtuellt Skriv ut Skicka sidan
Onsdag, 26 September 2007 13:57

Nu kan vi presentera utgrävningsplaten i Hjulsta virtuellt!

Genom en speciell fotograferingsteknik är det möjligt att se hela utgrävningsområdet i 360 grader både vertikalt och horisontellt. När du laddat upp bilden i din dator kan du sedan vrida och vända på den och se platsen som om du själv var där. Du kan också zooma in och ut i bilden. Bilderna har tagits av vår samarbetspartner Studiograph.

 


Du kan välja två platser att se utgrävningen ifrån, dels från gravfältet och dels från bytomten. Bilden från gravfältet är nog den bästa. Om du har möjlighet att se bilden i Flash-format så rekommenderar vi att du väljer det alternativet, då kan du höger-klicka på bilden så kommer den att fylla ut hela din bildskärmsyta.

I bilden från gravfältet så ser man först och främst hela gravfältet med alla sina drygt 40 gravar. Blickar du rakt neråt så ser du graven med den ovanliga malstenen i. I en av de stora mörka groparna hittade vi mängder av bildäck som grävts ner i sen tid. Du ser också den en gång så viktiga och segelbara, men idag nästan helt igenväxta Bällstaån ringla sig fram i landskapet. Pendeltåget som susar farm på väg in mot Stockholms innerstad får symbolisera den nya tidens kommunikationssätt.

Är du uppmärksam så ser du också den stora terrassen där vi hittat de medeltida lämningarna efter den östra gården i byn. Den ligger till vänster om de röda containrarna. Lite längre bort i bakgrunden ser du också det moderna Hjulsta som vuxit fram sedan slutet av 1960-talet.

Om du väljer den andra panoramavyn - som du växlar till genom att klicka i rutan upp till vänster - så kan du istället se en bild tagen från bytomten. Bilden är tagen på gränsen mellan byns båda gårdar. Grophuset på den västra gården ligger ungefär där du ser en grön pressning. De många svarta ytorna är brandrester sedan man bränt ner lämningarna av Uppgården på 1960-talet. Till höger om grävmaskinen syns terrassytan där de medeltida lämningarna efter Uppgården har legat. Du kan också se tomtgränsen mellan de båda gårdarna i form av en stensträng som börjar nere i backen (ungefär mitt emellan containrarna) och sedan löper upp för densamma. Möjligen är detta en stensträng som har tillkommit redan under romersk järnålder (0-400 e.Kr) som man sedan utnyttjat som gränsmarkering mellan gårdarna.

Hjulsta 360 panorama (Flash)

Hjulsta 360 panorama (Quicktime)

Kenneth Svensson, projektledare