Arkeologikonsult - Arkeologiska undersökningar - Sveriges äldsta arkeologiföretag

Hem Projektarkiv Väg 73 Rapport från Riksväg 73 nov 05
Rapport från Riksväg 73 nov 05 Skriv ut Skicka sidan
Fredag, 4 November 2005 14:34

Lövlund (Ösmo 666)

Utgrävningen av boplatsen vid Lövlund (Ösmo 666) står nu i begrepp att avslutas efter några intensiva fältveckor. Boplatsen ligger på samma forntida ö som Lässmyran 1 (Ösmo 665), men i ett helt annat topografiskt läge. Platsen man har uppehållit sig vid ligger på en naturlig platå omgiven av bergsknallar i väster, norr och söder. Från platån sluttar marken i öster ned mot vad som en gång var en mycket smal havsvik. Platsen har varit väl skyddad för väder och vind.

Ett kraftigt stenmoras på själva platån skapar en naturlig uppdelning mellan en nordlig och en sydlig boplatsdel. Många fynd har gjorts i samband med utgrävningen. Framför allt rör det sig om slagen kvarts, som dominerar stort bland fynden. Huvuddelen av kvartsen är koncentrerad till två slagplatser. Den ena är centralt belägen på den södra boplatsdelen, medan den andra ligger i en naturlig skreva i anslutning till den norra boplatsytan. Vid den norra slagplatsen påträffades också en mejsel i grönsten. Det kanske mest anmärkningsvärda fyndet gjordes dock på den södra delytan. I kanten av denna var två grönstensyxor nedlagda precis brevid varandra. En parallell till detta fynd påträffades vid utgrävningen vid Sjövreten, också det på Södertörn.

Kvar återstår nu slutschaktningen då vi med hjälp av grävmaskin och handkraft försöker hitta de anläggningar och artefakter som hittills har undgått våra skärslevar.