Arkeologikonsult - Arkeologiska undersökningar - Sveriges äldsta arkeologiföretag

Hem Projektarkiv Herresta Bebyggelseutvecklingen snart klar
Bebyggelseutvecklingen snart klar Skriv ut Skicka sidan
Torsdag, 10 Januari 2008 10:52

Det var länge sedan det rapporterades några nyheter från Herresta. Det beror främst på att vi hållit på med andra arbetsuppgifter under tiden. Nu är vi igång igen och vi räknar med att snart ha klarat av analysen av hur bebyggelsen på gården i Herresta växte fram över tid. Det har varit ett stort arbeta att göra detta.

 

 

Det är mängder med lager som har gåtts igenom för att sammanfogas till meningsfulla helheter där respektive hus eller annan typ av konstruktion då också har fått sin korrekta stratigrafiska position i gårdens utveckling.


Vissa områden har varit besvärligare än andra att analysera. Det är ju inte så konstigt med tanke på att Herresta var i kontinuerligt bruk i bortåt 900 år. Under den tidsperioden har mycket hunnit hända på gården. Hus har byggt och rivits, nya hus har tillkommit. Byggnadsmaterial har plockats från äldre hus för att återanvändas i yngre, ytor har röjts för att ge plats för nya aktiviteter osv. Livet på gården har gått vidare. I slutet av januari räknar vi med att analysen av bebyggelseutvecklingen ska vara färdig.


Kenneth Svensson, projektledare