Arkeologikonsult - Arkeologiska undersökningar - Sveriges äldsta arkeologiföretag

Hem Pågående projekt Ruddammen Kvarteret Ruddammen - Undersökningen går vidare
Kvarteret Ruddammen - Undersökningen går vidare Skriv ut Skicka sidan
2010-08-13 09:45

Undersökningen i kvarteret Ruddammen går vidare. Som alltid i arkeologiskt arbete så förändras tolkningarna i fält från dag till dag vartefter lämningarna grävs fram.

Källaren_lodfoto

Källaren har bjudit på en rad överraskningar. Det visade sig att den inte alls hängde samman med något bostadshus och det fanns heller ingen trappa ner i den. Däremot har den vuxit i storlek och ändrat karaktär. Fortfarande gäller att väggarna varit putsade och vi kan nu ana att de kanske även varit bemålade. Källaren har också inrymt en liten brunn i en nisch. Golvet har varit stenlagt och i norra gaveln verkar det ha funnits en väggfast trähylla. Uppenbarligen har den blivit ombyggd någon gång under 1600-talet och vi har nu även hittat den äldre föregångaren, även den med stenlagt golv. Den äldre källaren var något bredare. På bilden här ovan syns det sena 1600-talets källare.

Tomtmarken på de tomter vi undersöker har sluttat kraftigt ner mot norr så det är bara på de sydliga delarna som vi ser spår efter bebyggelse. De norra delarna har sannolikt hyst odlingar.

Garverikaret_grvs_P8101589_72dpi_685dpi

På en av tomterna har vi hittat en stor träbinge som grävts ner i marken. Kanske har den ursprungligen använts för att garva skinn? I den fanns nämligen rester av hår från nötkreatur och i närheten låg kalk och bark. Bingen har sedan fyllts igen med jord och hushållsavfall. I den hittar vi matrester och en del intressant keramik, bla en ett kokkärl i keramik - en sk "Jydepotte" som kommer från danskt område.

Jydepotte

Här på bilden syns några skärvor av den danska keramiken. Notera den svarta yttersidan och den nästan silvriga insidan, till vänster syns också ett av grytans tre ben.

 

 

 

 

 

 

 

 

Grävningen har givit en hel del fynd från 1600-tal, men har vi också fynd från sent 1500-tal. Fyrk_johan_III_1570-80-tal_baksida

På bilden till vänster har vi fotograferat ett litet silvermynt från 1580-talet som är väldigt korroderat men som tyckas vara en sk. fyrk som präglats under Johan III's regeringstid. Det hittades i ett stolphål.